„Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda Ci ją jutro poprawioną”
Fiodor Dostojewski
Historia człowiekiem się toczy. Ciągnie za sobą ludzi, którzy nie oglądając się wstecz, tworzą przyszłość bardziej przemyślaną, harmonijną, ostrożniejszą i spójną.
Pokolenie pięćdziesięciolatków - naszych rodziców a może nas samych. Wywodzące się z różnych środowisk, wartości i towarzystwa. Pokolenie ludzi, którzy już nie martwiąc się o wczoraj, płyną do przodu swoim cudownym dzisiaj. Patrząc w przyszłość optymistyczną perspektywą.
Książka „Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” Pani Joanny Pogorzelskiej jest wywiadem z takimi właśnie ciekawymi, być może szokującymi postaciami z życia sportowego, politycznego czy historycznego.
Jest to debiut Autorki, która w bardzo przystępny sposób przedstawia nam takie postacie jak: Henryka Krzywonos (Sygnatariusz porozumień sierpniowych, działaczka opozycji w PRL, Posłanka na Sejm RP ósmej i dziewiątej kadencji), Marek Bachański (wspaniały lekarz neurolog i pediatra zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka po tym jak chciał tę klinikę ratować), Krzysztof Skiba (kontrowersyjny piosenkarz) czy Magdalena Środa (lewicowa feministka walcząca o prawa kobiet).
Każdy z nich poświęcił swoje minuty na to, aby przybliżyć czytelnikowi w wywiadzie swoje życie, uczucia, przemyślenia, historię i plany na przyszłość.
Rozmowy spokojne i przemyślane, które pokazują różnice świata przed i po przekroczeniu magicznej cyfry 50. Kontrowersyjne postacie, różne punkty widzenia, zaskakujący światopogląd to wszystko przy filiżance aromatycznej kawy.
350 stron wywiadu z postaciami ciekawymi i nietuzinkowymi sprawiło, że czuję niedosyt. Bardzo lubię wywiady w ogóle literaturę faktu... Mam co do tej książki uczucia naprawdę ambiwalentne. Z jednej strony wspaniali, ciekawi, zasługujący na szacunek ludzie. A z drugiej pytania... tendencyjne, płytkie nic niewnoszące do pogłębienia informacji o danej osobie. Nastawiłam się na wywiad rzekę może nie pod względem długości rozmów, ale głębokości pytań.
Kilka razy wracałam do rozmów z moim zdaniem ikonami takimi jak Pani Krzywonos czy Pan Skiba jednak... Nie ... muszę przyznać, że moje rozczarowanie było duże. Pytania kojarzą mi się z pytaniami z czasopism typu „Dobre rady” czy „Świat Kobiety”. Nie wiem, czy położyłabym tę pozycję na półce z literaturą faktu. Fakt, że jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, ale jeśli chodzi o czytelników, którzy naprawdę zaczytują się w tego typu literaturze, może sprawiać zawód.
Dla kogo publikację tę bym poleciła? Z całą pewnością dla osób, które lubią wywiady, ale nie interesuje ich aspekt polityczny, historyczny czy społeczny. Tytuł ten czyta się lekko i szybko, nie zawiera głębokich treści więc dla każdego, kto chce poznać życie znanych ludzi od tej bardzo ogólnej kuchni.
W ramach ciekawości jak bardzo może być różna literatura faktu, polecam.
Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz