poniedziałek, 23 grudnia 2024

Prawo do...



„Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie”.

Immanuel Kant





Księga Wyjścia, oraz Księga Powtórzonego Prawa, są najbardziej rozbudowanymi fragmentami z całej Biblii zawierającymi prawo ustanowione przez Boga. Jezus Chrystus w Ewangeliach, mówi, Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z prawa, aż wszystko się wypełni Mt 5, 17-20. Co to oznacza dla nas? Między innymi, to, że Dekalog należy zachowywać, bez możliwości jego zmiany. Niestety stało się to z drugim, oraz trzecim przykazaniem.

Prawo Boże mówi także, o miłości do bliźniego, o miłości do swoich wrogów, czy o przestrzeganiu prawa świeckiego. Ludzie jako stworzenia, które upadły, mimo tego, że zostali stworzeni na obraz boży, mają tendencje do łamania prawa, a prawo dane przez Boga najczęściej ignorują. Dziś mówi się, że Bóg Starego Testamentu, jest postacią kontrowersyjną. Zabraniał zabijać, a sam kazał Izraelitom wyrzynać inne narody, a teraz wymaga miłości do wrogów. Bez poznania kontekstu Biblii oraz jej umieszczenia w czasie nigdy tego nie zrozumiemy. Niestety mylna interpretacja prowadzi do buntu wobec Boga i Jego przykazań, co skutkuje zmianą w byciu Chrześcijaninem.

Pan Jacek Matter, w swej pozycji Na prawo patrz, o miłości w prawie i o prawie w miłości ukazuje nam zmiany, jakie zachodzą w naginaniu coraz bardziej, nagminnym prawa Boga do realiów współczesnego świata. Upadek moralności, upadek znaczenia rodziny, niż demograficzny, wojny, nienawiść, oraz wiele innych rzeczy, spowodowane, jest ignorancją i zmianą praw danych ludziom na Syjonie, przecież Bóg mówi,Będziesz się bał Pana, Boga swego, zachowując wszystkie Jego nakazy i prawa, które ja tobie rozkazuję wypełniać, tobie, twym synom i wnukom po wszystkie dni życia twego, byś długo mógł żyć Pwt 6,2.

Autor przekonuje Nas, że dla Boga, najważniejszy jest człowiek, jego życie i istnienie, które jest równoznaczne z przestrzeganiem bożych praw. Opisuje, także jak odejście od tablic, które otrzymał Mojżesz, doprowadziło do kolejnego upadku ludzi. Oczywiście, jest to pozycja dla osób wierzących, ale uważam, że nawet wątpiący z ciekawością zapoznają się ze zdaniem Autora, który przytacza skutki odejścia od miłości Boga, zastąpionej doczesnością. Publikacja ta podparta, jest mnóstwem cytatów z Pisma Świętego, które przekonują nas, że postępowanie z wolą Boga, oraz nauk Jezus może doprowadzić do szczęścia w tym i przyszłym życiu.

Bardzo ciekawa koncepcja odwołania się do Dekalogu, oraz analiza jego zapisów w kontekście całej Biblii, zmusza do refleksji, może nawet nie o zachowywaniu przykazań, ale o ich wpływie na Nasze Życie. Jeśli Jezus Chrystus nie przyszedł znieść prawa, to jego zapisy takie jak przestrzeganie szabatu, czczenie Boga i tylko jego, czy słów nie kradnij, nie cudzołóż, są dla nas wyznacznikiem tak jak były przez tysiąc lat. Pisarz jasno i stanowczo o tym mówi, zachęcając do zgłębienia praw wynikających z Bożej miłości do człowieka.

Książkę do recenzji otrzymałam od Fundacji Źródła Życia


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dramat

- [..] trzeba wierzyć. Wierzyć. Cóż innego nam pozostaje? - W co? - W Boga. I w dobro, które tkwi w ludziach. - Czy pan nigdy nie wątpił? - ...