piątek, 29 stycznia 2021

Obrazki pełne łaski - gra z możliwościami

 

Gra Obrazki pełne łaski  zaprasza użytkowników do poznania Biblii oraz jej bohaterów. Pozwala wniknąć w świat Pana Jezusa i wspólnie przeżyć wspaniałą przygodę, poznając z bliska wydarzenia, z jednej z najważniejszych, dla osoby wierzącej Ksiąg świata. 

Gra dla dużych i małych

Gra planszowa Obrazki pełne łaski stworzona z myślą o najmłodszych, została wydana przez Wydawnictwo Dobry Pasterz. Docelowym odbiorcą są zgodnie z instrukcją w pierwszej kolejności dzieci od 2 lat, ale tak naprawdę jest to pozycja, w którą mogą grać wszyscy, którzy chcą lepiej poznać Biblię bez względu na wiek. 

Grafika znakiem rozpoznawczym Wydawcy

Grafika i kolory w grze są już znakiem rozpoznawczym Wydawcy. Miałam okazję grać w inne gry Dobrego Pasterza i myślałam, że każda różni się tonem kolorów, ale okazuje się, że nie. Jest to bardzo wielki plus. W obrazkach dominuje kolorystyka tak zwana portretowa. Centrum postaci a reszta to delikatne tło. Kolejna publikacja, która nie nadwyręża układu nerwowego.

Zawartość

Pudełko zawiera 36 kart z ilustracjami wydarzeń z Pisma Świętego, sześć tabliczek z obrazkami oraz woreczek i instrukcję. Tabliczki są z twardego materiału, tak jak karty więc posłużą długo. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jakością wydania gry. Widać, że wszystko w  pudełku jest z porządnych materiałów. Woreczek na karty z pewnością nie rozerwie się przy którymś już z kolei użyciu. 

Zasady gry

Gra podzielona jest na trzy warianty. Pierwszy dla dzieci od 2 do 4 lat. Karty chowamy do woreczka. Dziecko ma za zadanie wylosowanie jednej kary i umieszczenie jej na odpowiednim pasującym obrazku z planszy. Bardzo proste zadanie, z którym poradzą sobie dzieci w każdym wieku. 

Drugi wariant jest dla starszych dzieci. Każdy z graczy otrzymuje po jednej planszy. Obrazki losujemy z woreczka. Jeśli ilustracja przedstawia tę z naszej planszy, to ją zabieramy i losujemy dalej. Jeśli z planszy innego gracza to oddajemy ją i przekazujemy woreczek.

Oraz trzeci wariant dla zaawansowanych uczestników. Bierzemy jedną kartę, ale nie pokazujemy pozostałym. Czytamy tekst z odwrotu. Jeśli któryś z graczy wie, z którego to obrazka na planszy mówi stop i wskazuje ilustracje. Obrazek kładziemy wtedy na planszy i woreczek z kartami przechodzi dalej. 

Wielkie zaskoczenie

Ta planszowa mnie zaskoczyła. Myślałam, że to zwykła skojarzeniówka. Jednak okazało się, że można również zagrać w memory. Można po prostu wziąć karty do ręki i każdy z graczy  opowiada wybraną historię z Biblii, można według ilustracji odszukiwać całość opowieści w Piśmie Świętym. Możliwości jest bardzo dużo. Ogranicza nas tylko nasza pomysłowość. 

Ponieważ u nas w domu sami uczymy religii, bardzo ciężko było mi znaleźć odpowiednie materiały. Niby na rynku jest tego bardzo dużo, ale nigdy nie chciałam, aby to były same książki czy kolorowanki. Rynek planszówek religijnych jest dość ograniczony. Większość gier jest jednak na PC, a wybór dla naprawdę małych dzieci np.2 czy 3-latka jest prawie żaden. Obrazki pełne łaski bardzo mocno zaspokajają potrzeby edukacyjne jeśli chodzi o Biblię dla maluchów. U nas dzieci uwielbiają poznawać historię razem z obrazkami.

Tutaj muszę powiedzieć, że mamy też dwie gry podobne do tej z wydawnictwa protestanckiego jednak nie dają one tylu możliwości rozbudowy. Teoretycznie gra w obrazki trwa około 10 min, jednak zapewniam, że jeśli rozbudujemy ją np. o opowiadanie historii, czy poszukiwania w Biblii lub rysowanie można grać cały dzień. 

Ciekawe było dla mnie to, że na pudełku jest napisane gra dla 2-4 osób. Kochani mała weryfikacja. My graliśmy całą rodziną oraz z kolegami dzieci wiec zapewniam Was, że 10 osób na raz również może zagrać. 

Najważniejsze dla mnie jest, że pozycja ta jest katolicka tylko teoretycznie. Ja bym ją nazwała typowo ekumeniczną dla każdego bez względu na wyznanie jeśli interesuje się Biblią. Muszę tutaj też wspomnieć, że osobiści zawsze wybieram gry, które wnoszą coś w znaczeniu terapeutycznym. Dla dzieci z dysleksją ta gra to mistrzostwo świata bardzo rozwija wypowiedzi. Niesamowicie ciekawie gra się w nią z dziećmi z Zespołem Aspergera (ZA), one dostrzegają w historiach mnóstwo szczegółów. Dla naszego przedszkolaka dokupiliśmy kolorowankę, aby historyjki z obrazków można było pokolorować i powiesić na lodówce. 

Zachęcam wszystkich, którzy dbają o edukację religijną własnych pociech. Polecam nauczycielom Szkółek Niedzielnych i katechetom. Jest to naprawdę wspaniała zabawa również dla całej rodziny. 

Grę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Dobry Pasterz









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 https://www.youtube.com/@Literackiewiadomo%C5%9Bcizwiejs-l3t