poniedziałek, 23 listopada 2020

Wiecznie młodzi - 50+ podbija świat

Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda Ci ją jutro poprawioną

                                                                        Fiodor Dostojewski




Historia człowiekiem się toczy. Ciągnie za sobą ludzi, którzy nie  oglądając się wstecz, tworzą przyszłość bardziej przemyślaną, harmonijną, ostrożniejszą i spójną. 

Pokolenie pięćdziesięciolatków - naszych rodziców a może nas samych. Wywodzące się z różnych środowisk, wartości i towarzystwa. Pokolenie ludzi, którzy już nie martwiąc się o wczoraj, płyną do przodu swoim cudownym dzisiaj. Patrząc w przyszłość optymistyczną perspektywą.

Książka  Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy Pani Joanny Pogorzelskiej jest wywiadem z takimi właśnie ciekawymi, być może szokującymi postaciami z życia sportowego, politycznego czy historycznego. 

Jest to debiut Autorki, która w bardzo przystępny sposób przedstawia nam takie postacie jak: Henryka Krzywonos   (Sygnatariusz  porozumień sierpniowych, działaczka opozycji w PRL, Posłanka na Sejm RP ósmej i dziewiątej kadencji),  Marek Bachański (wspaniały lekarz neurolog i pediatra zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka po tym jak chciał tę klinikę ratować),  Krzysztof Skiba (kontrowersyjny piosenkarz)  czy Magdalena Środa  (lewicowa feministka walcząca o prawa kobiet).

Każdy z nich poświęcił swoje minuty na to, aby przybliżyć czytelnikowi w wywiadzie swoje życie, uczucia, przemyślenia, historię i plany na przyszłość.

Rozmowy spokojne i przemyślane, które pokazują różnice świata przed i po przekroczeniu magicznej cyfry 50. Kontrowersyjne postacie, różne punkty widzenia, zaskakujący światopogląd to wszystko przy filiżance aromatycznej kawy.


350 stron wywiadu z postaciami ciekawymi i nietuzinkowymi sprawiło, że czuję niedosyt. Bardzo lubię wywiady w ogóle literaturę faktu... Mam co do tej książki uczucia naprawdę ambiwalentne. Z jednej strony wspaniali, ciekawi, zasługujący na szacunek ludzie. A z drugiej pytania... tendencyjne, płytkie nic niewnoszące do pogłębienia informacji o danej osobie. Nastawiłam się na wywiad rzekę może nie pod względem długości rozmów, ale głębokości pytań. 

Kilka razy wracałam do rozmów z moim zdaniem ikonami takimi jak Pani Krzywonos czy Pan Skiba jednak... Nie ... muszę przyznać, że moje rozczarowanie było duże. Pytania kojarzą mi się z pytaniami z czasopism typu  Dobre rady”  czy Świat Kobiety.  Nie wiem, czy położyłabym tę pozycję na półce z literaturą faktu. Fakt, że jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, ale jeśli chodzi o czytelników, którzy naprawdę zaczytują się w tego typu literaturze, może sprawiać zawód.  

Dla kogo publikację tę bym poleciła? Z całą pewnością dla osób, które lubią wywiady, ale nie interesuje ich aspekt polityczny, historyczny czy społeczny. Tytuł ten czyta się lekko i szybko, nie zawiera głębokich treści więc dla każdego, kto chce poznać życie znanych ludzi od tej bardzo ogólnej kuchni. 

W ramach ciekawości jak bardzo może być różna literatura faktu, polecam. 


Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res.











czwartek, 12 listopada 2020

Rosja, Ukraina - Wczoraj i dziś

 Koncepcja „rosyjskiego świata” opiera się na przekonaniu o istnieniu „odrębnej i samodzielnej przestrzeni cywilizacyjnej, której trzon stanowi Rosja, Ukraina i Białoruś”. Rolę czynnika integrującego, sprzyjającego zachowaniu duchowej wspólnoty, pełni prawosławie, postrzegane jako określony „model tożsamości, światopoglądu, system wartości, wzorzec norm społecznych”. Zwolennicy koncepcji „rosyjskiego świata” przeciwstawiają wspólnotę historyczną, kulturową i duchową wschodnich Słowian „zachodnioeuropejskiemu modelowi cywilizacyjnemu”. Podstawę „«państwowo-prawnego» projektu cywilizacyjnego”, jakim jest „pyccкий миp”, stanowią: państwowo-religijny mesjanizm, zaprzeczenie uniwersalnego charakteru wartości ogólnoludzkich oraz aspiracje do roli arbitra w procesie dialogu międzycywilizacyjnego”. Idea „rosyjskiego świata” oparta jest na twierdzeniu mówiącym o istnieniu wspólnoty historycznej, której początkiem jest chrzest Rusi Kijowskiej w 988 r


Autor książki " Po drugiej stronie Uralu" Sławomir Michał postanowił osobiście sprawdzić, czy rewelacje o Rosji i Ukrainie faktycznie mają pokrycie w rzeczywistości. Wielka podróż autostopem przez największy kraj, leżący na dwóch kontynentach oraz jego wiecznie podbijanego sąsiada sprawia, że obok tej pozycji nie można przejść obojętnie. Pisarz otrzymał I miejsce w III edycji ogólnopolskiego konkursu Literacki Debiut Roku za książkę " Strefa Pawłowa".

Czy Rosjanie faktycznie są tak bardzo uprzedzeni do Polaków jak głosi polityczna propaganda? Czy wódka to drugie imię krajów połączonych losami II Wojny Światowej? Czy bieda Ukrainy przyćmiewa prawdziwą biedę Rosji? Czy ludzie zamieszkujący te dwa tak różne kraje mają potrzebę zmiany, inności i tak zwanej polskiej normalności. Jak zapatrują się na autostopowiczów, którzy pragną poznać zarówno ich samych jak i świat, w którym żyją.

Pozycja ta żyje swoim życiem. Ciekawa, zachwycająca i oryginalna. Pokazuje nam przede wszystkim ludzi... Co dla mnie w tego typu publikacjach jest najważniejsze. Dla fanów podróży i tych, którzy marzą o wielkim świecie dzikich stepów Rosji i zagmatwanych historii Ukrainy polecam


Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res



 https://www.youtube.com/@Literackiewiadomo%C5%9Bcizwiejs-l3t