czwartek, 22 października 2020

" Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku" - przysłowie Japońskie

 Wszystko co jest nie do zabrania z Japonii, to jej tajemniczość, ulotność. A także taki mały lub wielki, w zależności od punktu widzenia szczegół, którego my Europejczycy nigdy nie potrafimy i nie jesteśmy w stanie zauważyć . Jest to również ich dziwna obecność w płynącym lekko nurcie przemijania, którego symbolem jest tak dobrze nam znany kwiat japońskiej wiśni. Drzewo to kwitnie bardzo krótko, jest niesamowicie piękne i bardzo szybko zrzuca płatki, które w locie wyglądają jak śnieg. I ten moment, kiedy starsi ludzie stają pod wiśnią i robią na szybko zdjęcia przekwitającej roślinie. Zapytani dlaczego to robią mówią, że to uosabia krótkość życia, ten moment którym ono jest.

Japończycy stwarzają kwiat, kamień, nurt wody, w którym zamieszkają wśród tych co będą żyli po nich.

Ten niesamowity kraj oraz wspaniałych ludzi go zamieszkujących opisała Autorka książki " Zrozumieć Japonię" Dorota Ugorowska. Pisarka ta 20 lat swojego życia poświęciła Japonii i niezwykłym mieszkańcom tego jakże oryginalnego kraju. W swojej pozycji przelała na papier własne doświadczenia i spostrzeżenia. Jej książka nie tylko zaprasza nas do odwiedzenia tego wiśniowego miejsca na ziemi , ale przede wszystkim przygotowuje nas na to, co możemy w nim zastać.
Jak odnaleźć się w społeczności, która tradycyjnie akceptuje posiadanie przez męża kochanki, kiedy żona nie może urodzić dziecka? Jak spędzać Święta Bożego Narodzenia w kraju, w którym mieszkańcy zamiast tradycyjnej kolacji, spędzają czas w KFC? Jak rozmawiać z Japończykiem według, którego powiedzenie słowa " nie" w bezpośredni sposób jest uznawane za niegrzeczne? Jak nie popełnić gafy w miejscu , w którym idąc na pogrzeb wypada wziąć prezent pieniężny?
Te oraz wiele innych wartościowych informacji znajdziemy właśnie u Pani Doroty.

Przez niezwykłą historię Samurajów, którzy za honor uważali przestrzeganie kanonu bushido. Dla, których zasadą była wierność swemu panu i podporządkowanie się. Po wynalezienie garnka do ryżu czy kalkulatora. Po wojny które trawiły kraj aż do trwałego pokoju, dwie bomby atomowe, sport o którym słyszeli ludzie na całym świecie, przez religię pełną duchowości i harmonii. Publikacja ta zabiera nas w tak rożny świat od naszego, że kiedy zaczynałam czytać książkę nie mogłam się od niej oderwać. Nie są to suche fakty. Autorka porównuje kulturę Japonii do innych krajów jak USA czy Polska. Niesamowite wyczucie smaku, i potrzeb czytelnika sprawia, że każdy z nas może przez chwilę być w tym pełnym sprzeczności i oryginalności miejscu. Ciekawe historie, oryginalne spostrzeżenia i język, który nie bije po oczach niezrozumiałymi nazwami powodują, że książka ta trafi do każdego ciekawego świata serca.

Warto kupić, warto polecić, warto sprezentować. . Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej. Podróżowanie nawet z książką uczy skromności. Widzisz wtedy jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie.


Serdecznie i z całego serca dziękuję wydawnictwu Novae Res za przesłanie tej wspaniałej książki do recenzji.
A także za zaufanie jakim mnie obdarzyli.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 https://www.youtube.com/@Literackiewiadomo%C5%9Bcizwiejs-l3t