czwartek, 8 maja 2025

Czy Edukacja Domowa, jest dla każdego?📚📚📚

 


Zapomniałam napisać we wczorajszym poście o ED, że ta forma edukacji, jest całkowicie bezpłatna. Znaczy to, że możemy zapisać dziecko do dowolnej szkoły, przyjaznej ED bez różnicy, czy będzie ona publiczna, czy prywatna i nie zapłacimy za to ani złotówki. Wyjątkiem, jest Szkoła w Chmurze, która, jest płatna oraz Szkoła Bez Granic, z tą różnicą, że w Szkole Bez Granic uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego uczą się za darmo, opłata pobierana, jest z subwencji oświatowej. 

Czy każdy może uczyć się na Edukacji Domowej?

Teoretycznie na ED może przejść każdy, w każdym momencie edukacji. Edukacja Domowa, jest dla uczniów od klasy zero do końca szkoły średniej z tym, że w szkole średniej w ED można zrobić tylko liceum ogólnokształcące, w ED nie zrobimy technikum, ani szkoły branżowej. Moim zdaniem o ile każde dziecko nadaje się do nauczania domowego, niestety nie każdy rodzic się do tego nadaje. Nie, jest prawdą, że każdy rodzic sam może uczyć swoje dziecko. Jeśli pracujemy, lub nie mamy cierpliwości nie będziemy dobrymi nauczycielami. 

Młodsze dzieci w ED wymagają, wiele uwagi pomoc rodzica według mnie potrzebna, jest do 5 klasy szkoły podstawowej. Dla dzieci młodszych, to rodzic musi czuwać nad przerobieniem, rozdzieleniem oraz wytłumaczeniem materiały, a także przygotowaniem go. Jeśli jesteśmy kreatywni możemy sami przygotować materiały, które wykorzystamy lub zakupić ciekawe pomoce, tak to wygląda u nas. Jeśli dziecko na zaliczenie przedmiotu musi przygotować projekt, pomoc rodzica także się przyda. Tutaj trzeba powiedzieć uczciwie, że prawdą jest iż lepiej wtedy, aby jedno z rodziców nie pracowało. Nasz Syn klasa 6 potrzebował pomocy np. przy matematyce. 

Czy ED kosztuje? Jeśli opieramy się tylko na podręcznikach, jakie otrzymamy ze szkoły to tak. Jeśli jednak zdecydujemy się na dodatkowe pomoce, które zakupimy to wtedy wiadomo, że musimy zainwestować. U nas kwota na rok wyszła około 1000 zł. Zakupiliśmy materiały, które zostaną także dla pozostałych dzieci więc jesteśmy na plus. Dla młodszego Syna kompletuję wszystko na wrzesień, od kwietnia. 

Nasza szkoła wysłała Nam podręczniki, jednak mało z nich korzystaliśmy ponieważ mamy platformę. Na ED można zapisać się samemu w wybranej placówce, lub przez pośrednika. W Naszym przypadku pośrednikiem jest Centrum Nauczania Domowego. Centrum zapewnia nam platformę na której przedmioty podzielone są na tygodnie, do każdego przedmiotu przygotowane są materiały, testy, filmy oraz objaśnienie tematu. Jest to wygoda, ponieważ tutaj rodzic już nie musi tego robić.

Dla młodszego Syna mamy dodatkowo platformę od szkoły, mimo to sama wybrałam podręczniki inne niż ma szkoła i z platformy raczej nie będziemy korzystać, nie chcę, aby Syn robił wszystko na komputerze. Sama opracowuję podręczniki więc mam kontrolę nad tym jakie tematy dodam, a jakie usunę. 

W Edukacji Domowej nie ma takich przedmiotów jak wychowanie fizyczne, plastyka, muzyka, technika, religia. Jeśli zależy nam na wychowaniu dziecka z tymi przedmiotami sami musimy, to sobie przygotować.

Egzaminy możemy zdawać blokowo, co oznacza że np. przez miesiąc uczymy się matematyki i po miesiącu zdajemy ją za cały rok. U Nas to tak wyglądało, więc wakacje mamy już od marca. 

W kolejnym wpisie opiszę podręczniki, oraz materiały które zakupiłam. 


Życzę Wam Przeurczego Dnia ❤️ 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wznowienie IPN

  „Kto będzie pamiętał o tej całej hołocie za dziesięć czy dwadzieścia lat? Kto dziś pamięta imiona bojarów, których pozbył się Iwan Groźny?...