„Ani ludzi, ani świata nie widzimy takimi, jakim są, ale takimi
jakim widzieć się nauczyliśmy”.
Stefan Pacer
Manipulacja, jawne kłamstwo, wielkie oszustwa, niesamowite przekręty, a w tym wszystkim My, jako mieszkańcy Polski. Przez szereg ostatnich lat obserwujemy marną politykę, walącą się gospodarkę, wzrost długu publicznego i masowe rozdawnictwo, a także nie tylko sprzedajność naszego dziedzictwa, ale nawet samowolne rozdawanie za darmo innym bez woli narodu. Jeśli dodamy do tego największą od lat inflację, protesty rolników, czy problemy ze służbą zdrowia mamy scenariusz na gotową katastrofę nie tylko społeczną, ale także ekonomiczną.
Pan Stefan Grajek pochylił się nad problemami współczesnej Polski i świata, pisząc zbiór esejów, poruszających samo zaoranie społeczeństwa. Jego książka W poszukiwaniu utraconego smaku posiadająca niesamowicie myląca okładkę z całej gamy filmów medycznych nie koniecznie dokumentalnych, zaprasza nas do przeanalizowania współczesnych problemów, oraz zwrócenia uwagi na to, że będzie coraz gorzej.
Autor pisze nie tylko o spowolnieniu gospodarki, czy problemach globalnej polityki. Porusza również tematy, naszej niestety od lat niesłabnącej głupoty, ignorancji, braku zainteresowania oraz powszechnego życiowego niedouczenia. Pozycja ta może być irytująca dla ludzi, którzy nie chcą widzieć narastających problemów, bez wątpienia jednak one istnieją i cieszę się, że są jeszcze Pisarze, którzy mają odwagę o nich mówić. Zaskakujące, jest, że Pan Grajek z wykształcenia Profesor kardiologii, który wydawać by się mogło, nie ma nic wspólnego z tematami, o których pisze, podjął się tej niezwykle trudnej zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości pracy.
Publikacja napisana lekkim, przystępnym językiem, nikogo nie obraza i nie krytykuje. Nie wymienia nazwisk, nazw przedsiębiorstw, ani nie rości pretensji do osób prywatnych. Książka, jest po prostu subiektywnym opisem sytuacji w kraju i za granicą, z którym jestem pewna, zgodzi się wielu. Dziś głośna krytyka wielu spraw jest niepożądana. Mimo to potrzebne nam jest obiektywne spojrzenie na to co dzieje się dookoła, a także na nas samych i nasz stosunek do otaczającego świata. W poszukiwaniu utraconego smaku to moim zdaniem jedna z ważniejszych pozycji eseistycznych, z którą warto się zapoznać.
Ciekawe spojrzenie na świat, pytania bez odpowiedzi, do samodzielnego przemyślenia, krytyczna analiza, ciekawe historie, osobliwe podejście... Tematy na czasie, które irytują, wprawiają w zdumienie i wymagają szerokiej zmiany. Przeczytajcie sami.
Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz