wtorek, 29 listopada 2022

Realne problemy szkoły



"Istnieje 13 powodów śmierci twojej koleżanki. Ty jesteś jednym z nich".

Bestseller New York Times przetłumaczony na 31 języków stał się najpopularniejszym debiutem książkowym, w kategorii młodzieżowej. Zainspirował także wielu innych Autorów do poruszania podobnych problemów, nastolatków w obecnym świecie. Mowa tutaj o wybitnej książce, Pana Jaya Ashera 13 powodów, obok której nie powinien przejść obojętnie żaden rodzic, pedagog i uczeń. Po tym, jak ukazał się serial na podstawie tej powieści, tematyka przemocy psychicznej w szkołach została powielona w kolejnych powstających pozycjach, Pisarzy na całym świecie, nadając tematowi rodzaje kryminału, sensacji, dokumentu czy thrillera. Rok 2018 był pod względem podobnych wydań wybitny, a New York Times opisał ponad 20 pozycji, zasługujących na uwagę.

W roku 2018 po raz pierwszy w Polsce ukazała się publikacja Pani Karen M. McManus, Ktoś z nas kłamie, wydawało się, że to kolejny thriller dla nastolatków, bez szczególnej głębszej fabuły. Krytycy bardzo się mylili, serial na platformie Netflix podbił tysiące oglądających, a sezon drugi stał się równie popularny. 13 powodów Pana Ashera oraz serię Ktoś z nas kłamie Pani Mcmanus, łączy wątek przemocy szkolnej, w najgorszym jej psychicznym wydaniu. Mimo tego, że Pisarka stworzyła książkę w innym gatunku niż Autor, podobieństwo oraz wnioski, jakie można z obu tych pozycji wyciągnąć, są podobne. Najbardziej przerażającym pytaniem, jakie możemy sobie zadać to, co wiemy o naszych dzieciach?

W bieżącym miesiącu ukazała się, druga część powieści Ktoś z nas kłamie, mianowicie Ktoś z nas będzie następny. Jeśli nie czytaliście tomu pierwszego, krótkie przypomnienie, pięcioro uczniów zostaje za karę po lekcjach. Każde z nich skrywa jakiś sekret i nie chce, aby wyszedł na jaw. Plotkarska aplikacja założona przez jednego z nich niszczy życie innym, a szkoła staje się miejscem tragedii, w której zemsta, nienawiść i wrogość doprowadzają do śmierci.

Część druga opowiada nam o zdarzeniach, które mają miejsce po śmierci Simona, założyciela plotkarskiego About That. W szkole pojawia się całe mnóstwo naśladowców chłopaka, jednak z biegiem czasu to nie aplikacja staje się problemem, ale niebezpieczna gra esemesowa prawda czy wyzwanie. Uczniowie niewiedzą, że zawsze należy wybierać wyzwanie, inaczej prawda o nich samych ujrzy światło dzienne. Z biegiem czasu wyzwania stają się coraz bardziej niebezpieczne, a ujawnione informacje o uczniach niszczą ich życie. Simon nie żyje, a terror w liceum w Bayview, wraca ze zdwojoną siłą.

Psychologia, analiza, problemy na czasie, sekrety, relacje, zazdrość, nienawiść, miłość, lojalność czy strach to wszystko przeplata się w najnowszej powieści Pani McManus. Pisarka wyciąga na światło dzienne brudy każdej szkoły, która spotkała się z przemocą wśród uczniów, nieporadność rodziców, brak zainteresowania służb i nauczycieli. Mimo iż ten gatunek to thriller oraz czysta fikcja literacka, wywleka na wierzch wszystko to, o czym nie chcemy myśleć, gdy posyłamy nasze dzieci do szkoły.

Określenie dobra to za mało powiedziane. Pisarka z całą pewnością wbija się w ważną tematykę poruszoną przez Pana Ashera, na którą zamykamy oczy, gdy staje się dla nas za bardzo niewygodna. Oba tomy bezsprzecznie polecam.

Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ameryka, czy ameryczka

„- A pan, że tak prosto z lufy zapytam, jak politycznie stoisz? - A to ja prosto z lufy rzeknę, że politycznie to ja w kącie siedzę”. Jacek ...