Kevin Dutton, wykładowca psychologii na Oxfordzie, a także autor książki Mądrość psychopatów twierdzi, że odrobina psychopatii pomaga w osiąganiu sukcesów. Najlepszym tego przykładem jest bezsprzecznie finansowy oraz komputerowy geniusz Steve Jobs, którego od Teda Bundy’ego różniło tylko to, że zamiast mordować i znęcać się nad ludźmi stworzył potężną markę znaną na całym świecie z wykorzystania najnowszych technologii.
„Psychopatia jest niczym światło słoneczne: jego nadmiar może wywołać raka i zabić, ale jeśli wystawiamy się na jego działanie z umiarem, ma dobroczynny wpływ na jakość naszego życia i zdrowie”
Pan Antoine Buchara znany neurobiolog i psycholog z University of Southern California radzi nam, abyśmy przyzwyczaili się do tego, że żyjemy wśród funkcjonalnych psychopatów. Nie oszukujmy się, często się takich ludzi boimy, ale jeszcze częściej im zazdrościmy, zwłaszcza tym, którzy osiągają znaczące sukcesy. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne pisze, że psychopatia to antyspołeczne zaburzenie osobowości, objawiające się m.in. nieszanowaniem norm społecznych, brakiem hamulców w zachowaniu, np. moralnych, nieliczeniem się z emocjami innych i instrumentalnym traktowaniem ludzi.
Nam psychopata najczęściej kojarzy się z mordercą, człowiekiem całkowicie wynaturzonym, złym i pozbawionym skrupułów, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czasami nasi idole, których ludzie podziwiamy, także przejawiają te cechy.
W dziedzinie tej powstało wiele pozycji nie tylko typowo podręcznikowych, ale także thrillerów, czy horrorów. Z jakiegoś powodu wielu pisarzy z królem mroku Stephenem Kingiem na czele fascynuje się złożoną psychologią i funkcjonowaniem osób z tym zaburzeniem. W najnowszej powieści Pani Very Kurian Nawet nie zauważysz, mamy okazję śledzić losy, całościowe zaburzenie oraz funkcjonowanie w problemie głównej bohaterki Cloe. O ile ostatnia powieść z tej tematyki, jaką czytałam, ogromnie mnie zmęczyła, o tyle nastolatka jako psychopatyczny geniusz wciągnęła mnie ogromnie.
Nasza główna bohaterka Cloe rozpoczyna właśnie studia, może się wydawać, że jest zwykłą nastolatką wchodzącą w rozrywkowe życie akademickie, jednak to mylne spostrzeżenie. Dziewczyna jest niezwykle inteligentną, psychopatką, która swoje mordercze plany ma zamiar zrealizować na specjalnie do tego celu wybranym Uniwerku. Stypendium otrzymane przez dziewczynę wiąże się z udziałem w badaniu klinicznym, prowadzonym na wydziale psychologii. Poza naszą bohaterką bierze w nim udział również kilku innych osobliwych młodych ludzi. Pewnego dnia jeden ze studentów zastaje zamordowany, plany Cloe, aby zabić swojego wroga, Willa biorą w łeb, dziewczyna staje się nie tylko celem, ale także jak najszybciej musi rozwiązać zagadkę tego zabójstwa, aby móc zemścić się na koledze z dzieciństwa. Czy jej się uda? Wiadomo przecież, że nie można ufać psychopatom.
Z reguły thrillery psychologiczne są bardzo rozwleczone pod względem opisów przeżyć bohatera, jego myśli, wątków pobocznych, wpływu otoczenie etc. W tej powieści jest tak samo, a mimo to chce się przerzucić kartkę i czytać dalej. Uważam, że wielkim atutem książki jest to, że dzieje się, w świecie młodych ludzi z tego względu tematyka wydaje się lżejsza. Akcja rozkręca się bardzo powoli, ze względu na przedstawienie postaci, jednak nie odczuwa się tutaj nudy i monotonii. Trochę zaskoczyło mnie to, że zamiary bohaterki co do Willa zostały odkryte już na początku pozycji, jednak zwroty akcji związane z morderstwem są naprawdę zaskakujące. Gdy doszłam do końca publikacji, uznałam, że szkoda, że to już koniec.
Uwielbiam thrillery, wszelkiego rodzaju kryminały, a także książki z wątkiem psychologicznym. Pani Kurian jest moim odkryciem, a ponieważ ostatnio tematyka psychopatii jest na czasie, z całą pewnością publikację tę warto przeczytać.
Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Poradnia K
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz