wtorek, 24 sierpnia 2021

Wielki powrót, wielkie zjednoczenie




Boże zachowaj króla”.




Od czasu śmierci Przemysła II dla Polski nastały ciemne lata. Błąd popełniony przez króla, który chciał teoretycznie dobrze, sprawił, że na nasz naród rozdarty żałobą i polityką wpadł w ręce wrogów.


Po wielu latach rządu Piastów w roku 1300 Jakub Świnka biskup gnieźnieński koronował na władcę Polski Wacława II. Tragedia był to dla nas wielka, ponieważ to nie Piast a Czech włożył koronę, przejmując tym samym dziedzictwo narodu. Dla Władysława Łokietka był to porażka podwójna. Utracił on na rzecz Wacława Pomorze Gdańskie, Wielkopolskę i Małopolskę i został zmuszony udać się na wygnanie. Sytuacja na Śląsku wcale nie był lepsza. Tam rządy sprawował Henryk III głogowski. W tym samym czasie zmarł Bolko I jaworski książę rządzący we Wrocławiu. Walka o te tereny między Czechem a Henrykiem była zagorzała. Całą ziemię zagarnął, jednak Wacław II.


Rządy Czecha w Polsce były bardzo mocno osadzone na relacjach z Niemcami i Czechami, niestety narody te dopuszczały się hańbiących czynów na naszej ziemi. Twarda ręka króla również sprawiała, że poddani mieli dość. Wacław II zmarł nagłą śmiercią w roku 1305, a kraj pogrążony w konflikcie chylący się ku upadkowi pozostawił swojemu synowi. Wacław III niespełna szesnastoletni młodzieniec, prowadząc ciągłe wojny, nie zauważył, że Władysław Łokietek szykuje się do odzyskania korony. Prawowity władca powraca z banicji, zbierając po drodze sojuszników dla swojej sprawy. Niestety Brandenburczycy nadal ostrzą sobie zęby na nasz kraj, interesuje ich zwłaszcza Poznań. Krzyżacy tak bezmyślnie wpuszczeni na nasze ziemie marzą o Pomorzu na zawsze, które siłą zostało wcielone do państwa krzyżackiego w roku 1309. Długi konflikt o tę część kraju nie został rozwiązany nawet przez Papieża, który w roku 1321 wydał wyrok, aby Krzyżacy Pomorze oddali. Władysław Łokietek musiał zmierzyć się również z Czechami, którzy nie chcieli odpuścić w walce o polską koronę. Konflikty i walki były częścią dojścia do władzy człowieka, który postanowił zjednoczyć rozbity kraj.




To już trzeci tom serii o naszej polskiej historii, naprawdę wspaniałej autorki Pani Elżbiety Cherezińskiej. Płomienna Korona jak dotąd najbardziej brutalna i zarazem prawdziwa część zabierze Was w świat walk o godność i wielkość naszego kraju po rozbiciu dzielnicowym.


Łokietek powraca, zbierając przyjaciół, Czesi ponownie ostrzą zęby, na nasze ziemie a Krzyżacy cóż terroryzują nas na całego i tak to będzie trwało aż do roku 1410. W tym tomie akcja nie toczy się tylko na ziemiach polskich. Razem z naszym przyszłym królem odbijamy się od pałaców, zamków i dworów, przemykamy korytarzami Watykanu i poznajemy historię jednego z największych zakonów na świecie Templariuszy. Intrygi i zdrada, wielkie tajemnice, odważni wojownicy i ukryci zabójcy... Do tego wspaniałe kobiety, święte mniszki i mądre niewiasty Starej Krwi. To wszystko splata się w wielką historię wielkiego narodu.


Pozycja Pani Cherezińskiej początkowo wywołała mój szok swoją objętością. Zastanawiałam się, jak ogromną trzeba mieć wiedzę i wyobraźnię, aby stworzyć nie dość, że tyle części jednej powieści to jeszcze w takiej objętości. Płomienna korona jak dotąd podoba mi się najbardziej. Czytając tę część, miałam, wrażenie, że temat poruszony przez autorkę głównie Czechów i konfliktu z Krzyżakami był naprawdę wyczerpany. Wiele szczegółów, historycznych postaci i relikwii, a przede wszystkim to, co lubię w tego typu publikacjach najbardziej, tajemnice to wszystko pióro pisarki zamieniło w dzieło literackie na miarę sławy Szekspira a bardziej współcześnie Folletta.


Na tylnej części okładki jest napisane, że jest to trzeci i ostatni tom, ale z tego co się orientuję, są jeszcze dwa. Jestem przekonana, że całość niezwykłej opowieści o kraju nad Wisłą zasługuje na wielkie uznanie i nagrodę.


Moim prywatnym zdaniem mimo tego, że na rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji o historii Polski zarówno tych dokumentalnych jak i fabularnych to Pani Cherezińska wiedzie prym i wyznacza nowe standardy w tworzeniu dzieł, które swoją fabułą, akcją, postaciami, wątkami historycznymi i tajemnicą mają największą szansę dotrzeć do miliona odbiorców zarówno w kraju jak i za granicą. Czekam z niecierpliwością na kolejną część, a Was Kochani zachęcam, przede wszystkim tych, którzy są nieprzekonani, tak jak ja byłam, aby zapoznać się z pierwszym tomem powieści i razem z bohaterami przemierzać świat tworzącego się nowego wielkiego, narodu w kolejnych częściach.


Jestem przekonana, że będziecie zachwyceni historią Polski, której nie znajdziecie na kartach podręczników szkolnych.


Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nastolatek w domu

„Symptomem dojrzewania i dorastania może być ten moment, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że praktyczne przesłanki życiowe powinny ...