Wielkie kryzysy powodowały wiele zmian na przestrzeni lat w największych krajach świata. Stany Zjednoczone czy Niemcy po wielkich upadkach miały okres szybkiej odbudowy gospodarczej, politycznej oraz społecznej. Do dziś oba te kraje postrzegane są jako najbardziej liczący się gracze na arenie międzynarodowej. Obecna pandemia, powoduje jednak ponowne przetasowania, a ci, którzy kiedyś byli wielkimi hegemonami, tracą swoje pozycje.
Powstanie narodu - Indonezja
Od początku XVII wieku wyspy, na które składa się obecna Indonezja, były koloniami, państw Europy. Głownie Holandii, związanej z handlową Holenderską Kompanią Wschodnioindyjską. W latach 1825 - 1830 miało miejsce powstanie ludności tubylczej na Jawie. Pod koniec XIX wieku kolonie bardzo rozwinęły się gospodarczo.
W 1908 roku na terenie Indonezji powstał pierwszy ruch nacjonalistyczny. Podczas II wojny światowej archipelag został przejęty przez Japończyków. 17 sierpnia 1945 roku Indonezja ogłosiła niepodległość, Holandia uznała niepodległość państwa.
Zwycięska Japonia
W latach 70 - tych sformułowanie japonizacja było komplementem. Wyrażało ono wielkie uznanie dla wzrostu technologicznego. Japoński cud gospodarczy przerósł wtedy nawet oczekiwania USA, które miały w nim udział. Po tak zwanym szoku naftowym Stany Zjednoczone utraciły miano hegemona, a Japonia w latach 80 - tych zajęła pierwsze miejsce pod względem PKB per capita.
Obecnie ekonomiści szacują, że gospodarka Japonii nie udźwignie kryzysu spowodowanego koronawirusem. Nie do końca wiadomo czy nie są to słowa i zabiegi na potrzeby Stanów Zjednoczonych, które coraz częściej tracą w stosunku do Chin i Japonii właśnie. Utrata przez USA miana lidera na rynkach spowodowałaby wielką zapaść dolara, na czym ucierpiałaby również Europa.
Quo Vadis Ameryko?
Skutki wielkiego kryzysu w USA zostały zażegnane dzięki wprowadzeniu tak zwanego nowego ładu, czyli głośnych reform gospodarczych i społecznych. Po II wojnie światowej Ameryka uważana była za przywódcę całego regionu oraz wzór do naśladowania dla krajów rozwijających się i walczących ze skutkami wielkiego konfliktu. Zapewne byłoby tak do dziś gdyby nie okres przemian, który nastąpił na przełomie XX i XXI wieku.
Chiny w wielkiej rywalizacji o dominację praktycznie prześcignęły Stany Zjednoczone pod względem gospodarczym i technologicznym. Rząd w Pekinie próbuje doprowadzić do całkowitego upadku dolara jako waluty światowej a tym samym do zniszczenia ojca narodów. Nie wiadomo kto w tej cichej wojnie wygra. Jedno jest natomiast pewne. Ruchy społeczne i polityczne w Ameryce słabo ratują upadający mit o potędze tego kraju.
Kryzys
Pan Jared Diamond przyglądając się okresowi przemian państw świata, napisał wspaniałą pozycję o punktach zwrotnych, które czekają narody nie tylko teraz podczas trwania pandemii, ale również po niej. Książka Kryzys punkty zwrotne dla krajów w okresie przemian to niesamowita lektura dla wszystkich, którzy fascynują się historią, gospodarką i zmianami zachodzącymi w świecie.
Covid jako kryzys światowy, wojna pomiędzy Finlandią a Związkiem Sowieckim, tożsamość Australii, czy problemy Stanów Zjednoczonych to tylko, niektóre z poruszonych tematów. Każdy z krajów czeka na wielkie odrodzenie lub wielki upadek, które będą spowodowane transformacją gospodarczą. Komu się uda, a kto poniesie porażkę? Czy narody uczą się z własnej historii? Czy pandemia Covid ma tylko niszczący charakter?
Jeśli interesujecie się tym, co obecnie się dzieje na świecie, ta publikacja jest dla Was.
Osobista refleksja
Książka Pana Diamonda bardzo precyzyjnie przedstawia tło historyczne oraz konsekwencje decyzji podjętych przez ludzi na szczytach władzy. Wspaniale zestawione z obecną sytuacją na świecie przemyślenia autora pozwalają na bardzo ciekawe wyciąganie wniosków.
Niesamowita znajomość historii i polityki oraz zmian gospodarczych sprawiają, że pisarz w sposób bardzo przystępny opisuje to, z czym dziś mamy do czynienia, czyli nie tylko konflikty interesów, ale również powolne dążenie do samo destrukcji niektórych narodów. Pozycja ta zawiera również wiele fotografii, które przybliżają czytelnikowi opisane wydarzenia i pokazują, jaki one miały wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa.
Niezwykła przenikliwość sprawia, że bardzo trudno nie zgodzić się z autorem w jego wnioskach. Przez tysiąclecia upadały kraje przez swoich przywódców politycznych. Jak będzie tym razem? Osobiście publikacja pana Diamonda bardzo mi się podobała. Uwielbiam ludzi, którzy piszą prawdę i nie podlegają poprawności politycznej.
Kryzys punkty zwrotne dla krajów w okresie przemian to lektura obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje los własnego kraju i świata, a także dla tych, którzy szukają potwierdzenia w ogólno dostępnych teoriach spiskowych jakoby Covid miał zniszczyć wszystko. Polecam również miłośnikom historii i polityki.
Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz