sobota, 20 lutego 2021

Taki duży, taki mały może Świętym być!

 






Gra Przyjaciele Święci Wydawnictwa Dobry Pasterz to propozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią oraz lubią biografie. Dość kontrowersyjna, zmuszająca do myślenia, a jednocześnie zapraszająca uczestników do cofnięcia się niekiedy setki lat do tyłu, aby poznać postacie mniej znane. 

 

Święci i nie święci

Przyjaciele Święci to gra planszowa dla ciekawych świata odkrywców a w wersji typowo katolickiej dla wszystkich, którzy praktykują kult świętych. Jeśli zagłębimy się w życiorysy wybranych postaci można się zastanawiać nad tym czy faktycznie zasługują na to miano. I tak jak każdy zapewne się zgodzi, że Św. Paweł, Maryja, Matka Teresa, czy Maksymilian Kolbe zasługują na najwyższe miano tak postacie takie jak Ignacy Loyola, czy Dominik Guzman mogą wzbudzać kontrowersje. 

Ojciec Pio

Jedna z postaci gry o świętych przyznam szczerze, że moja ulubiona. Zapewne wszyscy słyszeliśmy o Ojcu Pio, a jeśli nie to zachęcam do nadrobienia zaległości.

Francesco Forgione tak nazywał się ten święty Kapucyn, człowiek zasługujący na najwyższy szacunek nawet okiem protestanta. Niezwykle odważny, niesamowicie charyzmatyczny, oburzająco prześladowany przez władze Watykanu. 

W związku z kontrowersjami, jakie budził ojciec Pio, prowadzone były liczne dochodzenia. Plan polegający na tym, by przenieść go do innego klasztoru, został wycofany z obawy lokalnych zamieszek. Kolejny plan – mający mieć identyczny skutek – został wstrzymany, gdy prawie doszło do zamieszek. W latach 1924–1931 Stolica Apostolska wydawała różne oświadczenia, w których zaprzeczała, że wydarzenia z życia ojca Pio miały mieć swoje źródło w Bogu. W pewnym okresie ojcu Pio zabroniono publicznego wykonywania posługi kapłańskiej, słuchania spowiedzi i odprawiania mszy świętej.

Matka Teresa z Kalkuty

Niewątpliwie jedna z bardziej zasłużonych świętych, choć z biegiem lat narosło wokół  niej wiele kontrowersji. Z całą pewnością jednak trzeba przyznać, że pomoc Matki Teresy osobom cierpiącym, chorym, biednym oraz dzieciom jest nie do podważenia. Gdyby nie Matka Teresa i jej zgromadzenie o wiele więcej osób nie otrzymałoby pomocy. 

Miej czas na to, aby pomyśleć - to źródło mocy. Miej czas na modlitwę - to największa siła na ziemi. Miej czas na uśmiech - to muzyka duszy.

                                                 Matka Teresa z Kalkuty

Gra planszowa dla każdego

Przyznam szczerze, że ta gra planszowa wzbudziła u nas w domu niemałe emocje. Właśnie przez kontrowersyjność niektórych postaci. Jest to pozycja dla każdego, kto kocha historię, interesuje się przeszłymi wydarzeniami oraz ich skutkami. Publikacja ta jest niezwykle pouczająca i z całą pewnością zachęci wszystkich graczy do pogłębienia swojej wiedzy. 

Rozwija spostrzegawczość, ćwiczy komunikację i wypowiadanie się, zmusza do myślenia i do dyskusji. 

Skład gry

Gra składa się z planszy, której nie wyjmujemy z pudełka, co jest niezwykle wygodne. Po prostu łączymy obie części pudełka mostkiem, który znajduje się w środku. Do tego mamy sześć pionków, ale na spokojnie zagramy w większej liczbie osób. Mamy również rozkładana kartę z portretami świętych, oraz dodatkowe pudełeczko z kartami, na których są obrazy osób z planszy, oraz cytaty z ich wypowiedzi i opisy.

Oczywiście znajdziemy tutaj również kostkę. Wszystkie elementy zapakowane są w naprawdę śliczne pudełko, a materiał, z którego wykonano karty, jest sztywny, więc się na pewno szybko nie podrą. 

Zasady gry

Zasady tej gry są naprawdę proste. Najpierw rozkładamy planszę i dużą kartę z obrazkami świętych. Następnie małe karty z pudełeczka tasujemy i układamy w trzy równe stosiki. Każdy gracz wybiera siebie pionek i stawia na polu START. Gracz rzuca kostka i przesuwa swój pionek na pole koloru oczka z kostki. Później losuje jedną kartę z kart z małego pudełeczka. 

Jeśli wybierze kartę ze świętym, odczytuje tekst na karcie i próbuje odgadnąć, do kogo on pasuje, jeśli zgadł, zabiera kartę. Po wylosowaniu karty niewiadomki gracz wykonuje zadanie z karty.  Jeśli nie wylosuje ani karty ze świętym, ani karty niewiadomki traci kolejkę i zaczyna kolejna osoba. 

Reguły są na tyle łatwe, że spokojnie zagramy z pięciolatkiem.  Starsze dzieci poradzą sobie bez naszej pomocy. 

Grafika, kolor, oprawa gry

Wydawnictwo Dobry Pasterz wyrobiło sobie u mnie prywatnie markę, która dba o rozwój psychospołeczny dzieci. Kolory nie nadwyrężają układu nerwowego, piękna grafika gobelinów, elegancja pudełka, zrozumiała instrukcja i niebanalna plansza sprawiają, że gra staje się wielką przyjemnością i zasługuje na sprezentowanie.

Osobista refleksja

Z całą pewnością bracia Katolicy będą tą pozycją zachwyceni. Myślę, że będzie to dla nich rewelacyjną pomocą do nauki dzieci czy dodatku przy przygotowaniu do Pierwszej Komunii Świętej. Zachęcam jednak, aby również bracia Protestanci oraz osoby z innych wspólnot zainteresowali się tą pozycją. Jest ona niesamowitą i fantastyczną pomocą do poznawania historii, ludzi, zdarzeń i efektów niektórych decyzji. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja, rozwijająca i budująca światopogląd. 

Postacie przedstawione w grze niewątpliwie przyczyniły się do rozwoju wartości, czy moralności świata. Warto je poznać, wgłębić się w ich życie i być może wziąć z kilku z nich przykład. 

Możemy się stać ludźmi wielkiej świętości, jeśli tylko będziemy tego chcieli.

                                         Matka Teresa z Kalkuty


Grę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Dobry Pasterz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adwentu czas

„Piękne zadanie na Adwent: obudzić we wspomnieniach dobroć, a przez to otworzyć drzwi nadziei”.                             Benedykt XVI ...