Polska historia charakteryzuje się zarówno upadkami jak i wzlotami. Mimo tego, że świetność kraju od morza do morza już nie istnieje... Wielka Rzeczpospolita nadal broni swoich wartości na arenie międzynarodowej. Chociaż wielka polityka utrudnia spełnianie naszych ambicji patriotycznych, ciągle próbujemy utrzymać naszą wolność i niezależność.
Polski sen o Unii Europejskiej
Polska weszła do UE w roku 2005 z wielkim hukiem i przytupem. Już wtedy nie za bardzo liczyliśmy się na arenie międzynarodowej, ale wchodziliśmy jeszcze do wspólnoty, która przypominała koncepcje ojców założycieli.
Konrad Adenauer, Robert Schuman czy Jean Monnet założyli wspólnotę, która miała się opierać na wartościach chrześcijańskich i całkowicie potępiać konflikty wojenne. Niestety na przestrzeni lat wartości pierwotne Unii przestały mieć znaczenie. Dyktat jednego państwa, wypaczone ideologie, brak wsparcia dla narodów ogarniętych wojną czy brak podstawowych wartości sprawia, że jedno z państw, które miały wkład w założenie wspólnoty odchodzi...
Czy Polska przetrwa zapaść w strukturach, nie wiadomo jednak pomimo tego, że Unia dużo nam dała, dużo też zabrała.
Polska nauka XIX wieczna
Przez tyle lat zarówno systemy polityczne jak pojedynczy ministrowie nie zrobili nic, aby polską oświatę wyprowadzić z XIX wiecznej ciemnoty. Przez ten cały czas zmieniają się tylko nazwy pseudo reform, ale podstawa pozostaje ta sama. Wraz z wkroczeniem ideologi gender na uczelniach i w szkołach zrobiło się jeszcze gorzej. Rodzice stracili autorytet, a do nauczycieli nie ma szacunku. Nie mówiąc, o przeładowanym programie i komunistycznej karcie nauczyciela.
Wielka inflacja i zadłużenie kraju
Problemy ówczesnej Polski to również galopująca inflacja oraz ogromny dług państwa. 31 grudnia 1970 roku zadłużenie Polski wobec krajów kapitalistycznych wynosiło 1.1 mld USD (6,4 mld USD w 2011 roku). Mówi się, że Gierek zadłużył nas na wiele lat. Jednak po nim przyszły rządy, które zadłużyły nas jeszcze bardziej bez możliwości spłaty odsetek a co dopiero całego długu. Na koniec kwietnia 2020 roku zadłużenie Polski wynosiło 1071,9 mld.
Służba zdrowia w stanie upadku
Służba zdrowia pod wodzą każdego rządu była nieudolna. Ilu było ministrów tyle reform. Nikomu nie udało się doprowadzić jej do porządku. Zadłużone szpitale, wielkie kolejki, brak środków na świadczenia... To tylko niektóre z problemów współczesnej Polski.
Chluba czy zguba?
Z perspektywy takich dat jak 1410 rok czy 1918, 1920, 1945, można stwierdzić, że Polska jednak zwyciężyła. Jednak czy na dzień dzisiejszy jesteśmy na drodze przegranej, czy wygranej? Mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tutaj każdy sam musi wyciągnąć wnioski.
Patriotyzm pilnie poszukiwany
Wybitni Autorzy, Profesorowie, Historycy... Wielcy Patrioci tacy jak np. Czesław Ryszka, prof. Janusz Kawecki, ks. prof. W. Chrostowski, dla których Polska wiele znaczy zebrali w jedną pozycję zbiór artykułów właśnie na temat problemów jak i zwycięstw Rzeczpospolitej Polskiej. W swojej publikacji „Chluba czy zguba - antologia najnowszej publicystyki patriotycznej” możemy przeczytać serię artykułów, które ukazały się w czasopiśmie WPIS.
Artykuły te poruszają takie problemy jak: wartości w UE, problemy oświaty polskiej, skurczenie gospodarki, miejsce naszego kraju na arenie międzynarodowej, wątki z historii państwa polskiego, analizę wartości chrześcijańskich na przestrzeni lat... Oraz wiele innych.
Obiektywne spojrzenie
Przyznam szczerze, że książkę przeanalizowałam bardzo dokładnie. Przeczytałam po kilka razy te rozdziały, które najbardziej mnie interesowały. Bardzo bałam się tego, że publikacja nie będzie obiektywna, lub jednopartyjna jednak okazało się, że nie. Ponieważ znam kilku z tych Autorów, wiem jak i o czym piszą nie zawiodłam się. Artykuły zostały napisane naprawdę rzetelnie bez przekłamań historycznych, ekonomicznych czy społecznych.
Poruszane kwestie są bardzo dokładnie nie tylko opisane, ale i zbadane. Pozwoliłam sobie sprawdzić kilka tematów w internecie, a nawet w encyklopedii i jestem pod wielkim wrażeniem rzetelności Publicystów. Oczywiście pozycja ta jest bardzo obszerna, może trochę przerażać, ale podział na kategorie artykułów pozwala również na czytanie tylko wybranych treści.
Wydawca
Tutaj bardzo chciałabym się odnieść do samego Wydawnictwa. Czytam książki, różnych wydawców bardzo interesuję się historią, polityką czy gospodarką. Jest to jedno z może trzech Wydawnictw, które pod względem prawdziwości treści, bez względu na poprawność polityczną nigdy nie zawiodło mnie jeśli chodzi o prawdę w wydawanych materiałach. Wiadomo, każdy ma inne poglądy, wartości czy wyznaje inną religię, z czymś mogę się zgadzać lub nie, ale książki tego Wydawnictwa uwielbiam, właśnie za obiektywne treści.
Jeśli chodzi o kwestie społeczne, gospodarcze, polityczne, historię, sztukę, wartości duchowe... Pozycję tą polecam naprawdę uczciwie. Należałoby także wspomnieć o oprawie książki, i tutaj wielki ukłon. Piękna okładka, wspaniała jakość papieru, wielkiej klasy grafika... Myślę, że to od lat znak rozpoznawczy Wydawcy.
Osobista refleksja
Z uwagi na to, że czytam naprawdę dużo literatury i jest to, różna literatura doszłam do wniosku, że nie warto poświęcać czasu na miałkie pozycje. Jako czytelnicy powinniśmy być wybredni na treści i robić dużą selekcję, bo ilości bzdur, jakie wmawiają nam media, są ogromne. Z tego też powodu ja decyduję się na pozycje, które dostarczają rzetelnych informacji.
Publikację „Chluba i zguba” polecam wszystkim, którzy kochają kulturę, sztukę, historię. Interesują się, polityką chcieliby zweryfikować swoje poglądy i chrześcijaństwo jest dla nich wartością. Polecam również tym, którzy być może się tym wszystkim nie interesują, ale sięgnęliby po coś innego dla odmiany. Książka warta jest tego, aby się nad nią pochylić. Z całą pewnością okaże się interesującą pozycją nie tylko do czytania, ale i ciekawej dyskusji.
Książkę do recenzji otrzymałam od Wydawnictwa Biały Kruk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz