poniedziałek, 12 października 2020

Dlaczego Pan Tadeusz to Epopeja Narodowa???

 Pan Tadzio myślę, że to jedna z najmniej lubianych i nie rozumianych książek obowiązkowych.


Adam Mickiewicz napisał wiele dzieł można się zastanawiać czy są one dobre czy raczej wątpliwej jakości. Nie każdy lubi i czuje " Dziady" Czy " Świteziankę" .
" Pan Tadeusz" został okrzyknięty książką swoich czasów i przeszedł do kanonu lektur obowiązkowych. Czy naprawdę na to zasługuje?

Zawsze zastanawiałam się dlaczego akurat ta pozycja jest epopeją. Zresztą zastanawiam się do dziś.
Chłopak wraca do domu po długiej nieobecności. Tam znajduje miłość swojego życia a także wielki konflikt szlachecki i rodzinny. Po drodze podrywa go podstarzała panna, która chętnie zrobiłaby z nim coś więcej niż wymiana uprzejmości.

Nie wiem dlaczego, dla mnie książka bez treści.
Zastanówmy się na chwilę czy argumenty, że " Pan Tadeusz" jest patriotyczny i sam Autor był patriotą są słuszne.
Według mnie nie. Dlaczego? Otóż odpowiedź mamy już na wstępie w tak zwanej inwokacji. Co tam czytamy?
Autor pisze " Litwo Ojczyzno moja(...)" . Właśnie Litwo nie Polsko. To już wyklucza Mickiewicza z grona polskich patriotów.
Co z tego, że wtedy Litwa należała do Polski. Polska zawsze była Polską a nie Litwą, były to dwa osobne kraje mimo, że połączone w jedno. Wiec jak dla mnie z Mickiewicza żaden patriota, który pisał z miłości do Polski. A Polska nigdy nie była jego Ojczyzną.

Kolejny argument dlaczego to dzieło to epopeja jest taki, że książka była ostatnim dziełem napisanym przed zaborami.
Wiec ja pytam no i co z tego skoro nie było to dzieło o Polsce. Owszem książka może być epopeją ale jakiego narodu? na pewno nie mojego.

Tyle kwestii historycznych i wątpliwych.
Trzeba przyznać Adasiowi, że faktycznie talent miał co ujawnia się w kompozycji utworu. Stara polszczyzna też jest godna pochwalenia. Jak na kogoś kogo trawił syfilis miał Autor łeb na karku.
Opisy przyrody godne uwagi prawie jak u Orzeszkowej. Być może gdyby Adaś spotkał się z Elizą poczułby polski patriotyzm. To nie jest tak, że się nabijam. Myślę po prostu, że podczas tych dni kiedy tworzył Adam Mickiewicz było wiele bardziej godnych uwagi książek.
Czy dzieło powinno być obowiązkowe? To pytanie nadal będzie budziło wątpliwości. Są zarówno sceptycy jak i fani twórczości Adasia.
Jak dla mnie " Pana Tadeusza " można porównać do dzieł Chopina. Czyli dla znawców i koneserów.
Na moich półkach dzieła Mickiewicza są jak Pszczółka Maja " Jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie". :-)))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 https://www.youtube.com/@Literackiewiadomo%C5%9Bcizwiejs-l3t